Kadłub

Notatki

Budowa kadłuba

Przednia część żaglówki nazywana jest dziobem, a tylna – rufą. Prawy bok jachtu jest nazywany prawą burtą lub sterburtą, a lewy- lewą burtą lub falszburtą.

Od kosza dziobowego do kosza rufowego, po obrysie jachtu rozciągnięte są relingi oraz sztormrelingi oparte na metalowych palikach- sztycach. Na niektórych jachtach są również montowane handrelingi, czyli uchwyty, które pomagają przemieszczać się po jachcie przy cięższych warunkach.

Pokład w przedniej części jachtu nazywany jest fordekiem, a w części środkowej – półpokładem. Jeżeli pokład rozciąga się też za kokpitem, to jest nazywany achterdekiem.

Podczas płynięcia załoga siedzi w kokpicie, tam też znajduje się rumpel lub koło, za pomocą którego sterujemy jednostką. Niekiedy do rumpla przytwierdzona jest też przedłużka, zwana też cepikiem.

Pod wodą znajduje się płetwa sterowa, zamontowana w jarzmie oraz płetwa balastowa lub mieczowa.

Z kokpitu można przedostać się do środka używając zejściówki, która jest zamykana suwklapą oraz sztorcklapą.

Jacht może mieć nadbudówkę, która jest projektowana po to, by maksymalnie zwiększyć objętość pomieszczeń pod pokładem.

W jachcie zwykle jest kilka rodzajów otworów:

  • luki, które umożliwiają wchodzenie i wychodzenie ze środka (np. forluk, achterluk)
  • bulaje – małe, okrągłe okienka, służą do oświetlania pomieszczeń i wentylacji(jeżeli są otwierane)
  • świetliki (skajlajty) – okna w pokładzie lub dachu nadbudówki (również spełniają funkcję oświetlania wnętrza jachtu np. mesy)

Na większych jednostkach można zobaczyć podłużny drzewiec wystający z dziobu – bukszpryt.

Budowa miecza

Jachty mieczowe lub mieczowo- balastowe mogą mieć miecz szybrowy lub miecz obrotowy.

Miecz szybrowy stawia mniejszy opór w wodzie, lecz schowany zajmuje dużo miejsca, a w przypadku wpłynięcia na mieliznę grozi ostrym hamowaniem i uszkodzeniem sprzętu.

Miecz obrotowy, po złożeniu chowa się w skrzynce mieczowej, a przy niekontrolowanym wpłynięciu na płyciznę “składa się“ niczym scyzoryk.

Wnętrze jachtu kabinowego

Na jachtach turystycznych przestrzeń pod pokładem jest starannie rozplanowana. Na jednostkach o długości 8-9 metrów jest zwykle od 6 do 10 miejsc do spania, czyli koi. Koja na rufie to hundkoja. Pod kojami są umiejscowione zwykle bakisty, czyli schowki, a na burtach często są jaskółki, czyli półki na rzeczy. W centralnej części, na skrzynce mieczowej jest rozkładany stół. Pod pokładem jest też kambuz, czyli kuchenka oraz kingston, czyli toaleta.